Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 46 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dede mezarı

Status
    Alarmala^bomba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    12
    Beğenilmiş
    4

Cevap: Dede mezarı

merhaba usta ilginiz ve alakanız icin tesekkürler, yakın zamanda ugrayacagım dedeye, ayrıntılı bir sekilde resim, video ve kroki atacagım size, hayırlı günler.
    Başlamak icin mukemmel olmak zorunda deyilsin,
    Fakat mükemmel olmak icin baslamak zorundasın.

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    12
    Beğenilmiş
    4

@kuzey26 ustam mezar ölçüleri olan bir video cektim upland edip atacagım,
    ama mezar taşları cok oynandıgı icin net ölçüler alınamıyor.
    114 derece güney dogu 14,80 cm ve 148 mtre arazi icine düsüyor ve ilgi cekici hic bir bulgu yok, aynı durum 252 derece güneybatı 15,30 ve 153 metrede aynı ustam ekilen arazi icine denk geliyoruz, beyaz ve siyah taşlarla arazide karsılasamadık,

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    12
    Beğenilmiş
    4

@DOIDYE ustam sana nasıl cevap yazacagımı bilemedim en güzeli sana direk video atayım ben sen ona bir bak!!

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    12
    Beğenilmiş
    4

@DOIDYE ustam ufak bir kroki hazırladım.

badem agacına sırtımızı verdigimiz zaman (b) olan agac tam kuzeyde kalıyor, (a) olan agac ise 270-280 derecede,
    dede mezarının enini almakda boyunu almakda net bir ölcü ile imkansız, taşlar dagıldıkca iceri dogru atılmıs, eni 1 metreden 1,40 a kadar boyuda 2,20
    badem agacından (a) 1,70 cm
    (a)-(b) arası 1,40 cm
    (b) den Badem 2 metre
    hocam bastaki delikli taşı biz yere sabitlesek bizim sabitledigimiz ölcüyü alırdık videoda görmüsündür taş yerinden oynamış aynı yerine sabitledim dersem yalan söylemiş olurum, taşdaki delik 4,5 cm
    birde ustam bu gidisimde dikkatimi cekti krokidede belirtdigim mese agacı var 60 derecede 76 adımda. konuları toparladıgım zaman 3.dede dedigim dede mezarında bir meşe agacı var o konuyuda acacagım.
    eski (09.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    26
    Beğenilmiş
    82

Bana yolladığınız videoları tekrar tekrar izledim değerli kardeşim. Ufak gibi görünen önemli hatalar var ne yazık ki yine krokiniz yanlış. Ölçüler yanlış olduğu sürece her noktada tekrar tekrar başa döneriz.

Ağaçların ikisi videoda dediğinize göre kuzey-güney iken sol karşı çaprazdaki 270 yani tam batı gelemez. O tam batı ise; bademe sırt verdiğinde de karşı sol çaprazında değil tam solunuzda olmalı.

Yani şu şekilde:

Oysa videoda bademe sırt verince karşımdaki tam sıfır yani tam kuzeyde diyorsunuz ama kısıtlı videoda bile o ağacın açı farkının olduğu çok net:

Konu başındaki kısıtlı fotoğraflar ile kısıtlı videolarınızı tekrar tekrar izleyip yine mutlaka fark olacak olsa da ben ise orada şablonun daha çok şöyle olabileceğini düşünüyorum:

Allah nasip ederse 1 Mart günü sizin oradan geçeceğim. Müsait olursanız en azından bu dede için size 1 saatimi ayırabilirim. Hızlıca ölçü alırım yoluma devam ederim. Zaten ölçüm 10-15 dk, geri kalanı oraya gidip gelmesi ve çay içelim, tanışalım diye...

Ne nedir belli olur... Ayrıca bazı dediklerim de çok yanlış anlaşılmış. Mesela ben size delikli taşı dikin demedim ki. Ya da onu dikerseniz ölçüm 3 derece hata payı bile olmaz da demedim. Bademin çevresini de videoda rüzgarın sesinden hiç anlamadım ama sorun değil tahmini onu da kattım hesaba...

O gün müsait değilseniz de özelden koordinat verme şansınız olursa ve bu nokta çok ters bir yerde değilse geçerken gidip kendim alırım hızlıca ölçüleri ve yoluma yine devam ederim.

Sonra sakin kafayla tam doğru krokinizi çizer konuya eklerim ve bakarız nedir ne değildir.

Ha ters bir yerdeyse de uğrayamam ne yazık ki. Daha sonra gerekirse makine ile geçtiğimiz bir gün bakarız duruyorlar mı diye...

Kesilen 2 ağaçtan birinin kökü de yok malum ama yine de metre çekerken de var ufak bir kaç hatanız. Mesafelerin ise ben dediklerinize yakın ama daha çok 2.1.-1.8-1.3 gibi olduğunu düşünüyorum.

Ben videolara ve konu başından fotolara bakıp hataları da tespit etmeye çalıştım ve doğrusu nediri yakalamaya çalıştım. Bu kadarına göre bile bir hedefim var aslında ama tam dereceler içime sinmediğinden o mesafede ne kadar yana atacak, ne kadar yanıltacak kestiremiyorum.

Yine de sizi hiç yormayalım hedefi alalım uygun zamanda biz bakarız derseniz de doğruluğunu şu an teyit edemesem de veririm bir nokta.
    Alarmala^bomba (08.Şubat.2019), deli_ormanli77 (10.Şubat.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    eski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    iŞstanbul - Sakarya
    Beğenmiş
    36
    Beğenilmiş
    4

Konuyu takipteyim , konunun devamı paylaşılırsa memnun olurum. Dedeler konusunda bilgim çok az, birşeyler öğrenme fırsatımız olur. Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (1 kayıtlı ve 1 misafir)

1. TRAKYALI5961

Bu Konu için Etiketler